KAIP DAŽYTI
Net geriausi dažai neatrodys gerai, jei tinkamai neparuošime dažymui skirto paviršiaus. Nedžiugins net gražiausiai padažytas objektas, jei dažydami jį, aptaškysite dažais šalia esančius paviršius. Todėl prisiminkime tris taisykles:
- pirma – organizuojame darbo vietą (apsaugome paviršių);
- antra – valome ir gruntuojame paviršių (arba prireikus koreguojame paviršių);
- trečia – pasirenkame įrankius (kokybiškus ir pritaikytus pagal naudojamų dažų rūšį, paviršiaus tipą ir matmenis).
Prieš pradedant
Besirengdami darbams patalpoje, visada pasirūpinkite dažymo juosta ir plėvele. Kai grindys, elektros jungikliai ir visi šalia esantys objektai saugiai uždengti, galima pradėti ruošti dažymui skirtą paviršių. Jei sienos ir lubos yra geros kokybės, ši procedūra apsiriboja dulkių ir kitų nešvarumų pašalinimu. – Tam patogiausia panaudoti vandenyje ištirpintą dažymo muilą. Papildomai jis užtikrins puikų vėliau tepamų emulsinių dažų sukibimą. Galbūt šis būdas kiek senoviškas, bet veiksmingas. Tokiu būdu dulkės nesusimaišys su dažais, nemažins jų išeigos ir neužterš šviesių spalvų.
Kai paviršiuje yra...
Esant pelėsiui, grybeliui ir sunkai pašalinamoms dėmėms, reikia tas vietas apdoroti specialios paskirties priemonėmis ir dažais. Jei siena anksčiau buvo dažyta, būtina patikrinti senos dangos sukibimą, tuo tikslu priklijuokite 15 cm dažymo juostą ir energingai ją nuplėškite, jei prie jos prikibs senų dažų, būtina panaudoti gruntavimo priemonę. Visus įtrūkimus ir įskilimus reikia užglaistyti.
Visus įskilimus, įtrūkimus užtaisome glaistu. Paskui švarų, lygų ir sausą paviršių galite padengti pagrindo emulsija. Ji suvienodins paviršiaus įgeriamumą, padidins paviršinių dažų išeigą ir padės uždažyti intensyvias spalvas. Geros kokybės popierinius tapetus galima dažyti nepašalinant jų nuo sienos, viniliniai turi būti pašalinti. Stiklo pluošto tapetai dažniausiai dažomi stipriais lateksiniais dažais pagal tapetų gamintojo rekomendacijas.
Seni, silpnai besilaikantys sluoksniai
Pirmiausia naudojant atitinkamas valymo priemones, pašalinami bet kokie nešvarumai, pelėsis ir dulkės. Seniems dažams nuvalyti naudojama speciali, juos ištirpinanti priemonė. Prireikus, gremžtuku pašalinami dažų ar lako likučiai. Jei atsirado nelygumų ar plyšių, jie užglaistomi ir paviršius išlyginamas. Kai objektas yra jau švarus, lygus ir sausas, jis atitinkamai užgruntuojamas, gaminio pasirinkimas priklausys nuo medžiagos, iš kurios pagamintas. Medžiui naudojama gruntavimo alyva, patalpų išorėje naudojami akriliniai ir lateksiniai dažai, sienoms namo viduje naudojamas gruntavimo ir stiprinimo impregnantas, o seniems tapetams gerai tiks alkidiniai dažai.
Teptukas ar volelis?
Dažant sienas namuose – žinoma tas kitas. Atliekant daugumą dažymo darbų, prireikia mažiausiai dviejų skirtingų matmenų įrankių (norint padengti didelius paviršius, o paskui, detales ir sunkiai pasiekiamas vietas). Lygias sienas patogiausia dažyti voleliu (240 mm). Jei naudosite pailgintą laikiklį, papildomai pasieksite toliau ir nepervarginsite nugaros. Mažose patalpose (vonios kambarys, virtuvė ar laiptinė) labiau tiks vidutinis volelis (100 mm). Norint pasiekti sunkiai pasiekiamas vietas ir nudažyti detales, pasirenkamas mini volelis (35 mm) ar teptukas – būtinai su ilga rankena. Pasirinkdami volelį, atkreipkite dėmesį į šerelių ilgį, trumpų šerelių voleliai (10–13 mm) tinka idealiai lygiems paviršiams. Neprofesionalus dažytojas naudodamas ilgų šerelių volelį (19–25 mm) gali palikti ant sienos aiškią tekstūrą. Svarbus yra dažymo eiliškumas – pradedama dažyti nuo lubų. Turi būti dažomos visos sienos, nedarant pertraukų prieš baigiant dažyti sieną iki galo. Pradedame dažyti nuo vadinamųjų ribinių vietų, pvz., kampų, paskui dažome visą sieną. Stengiamės dažyti energingai, atskirus dažomus fragmentus jungti „šlapiai“. Tik baigus tokį dažymo etapą, galima padaryti pertrauką ar pradėti dažyti kitus paviršius. Kai turime nudažyti visą sieną ar fasadą, papildomai prireiks rankenos ilgintuvas, kad nepavargtų nugara ir rankos, bei galėtume pasiekti vis aukščiau ir aukščiau. Mediniam fasadui pasirinkime du teptukus: vienas turi būti platus, kad paimtume didelį dažų kiekį, kitas – plonas, kampams dažyti. Medinius elementus ir metalo paviršių irgi geriau dažyti teptuku ir svarbu, kad jis nebūtų pernelyg didelis. Sienas (tiek gipso, tiek betono),duris ir radiatorius geriausiai dažyti voleliu. Norėdami gauti tekstūrą, prisiminkime, kad kuo ilgesni volelio šereliai, tuo labiau ji bus matoma. Be to, svarbu priderinti teptuko šerelius prie dažų. Sintetiniai – skirti lateksiniams dažams, o aliejiniams ar alkidiniams dažams labiau tiks natūralūs šereliai. Lakui turime pasirinkti teptuką, o alyvai geriau tiks volelis.
O dabar jau galima pradėti dažyti!
Aleksandra Gniad
Trys dažymo prologo taisyklės:
- Pirma – apsaugome darbo vietą.
- Antra – valome ir gruntuojame.
- Trečia – pasirenkame įrankius (kokybiškus ir pritaikytus pagal naudojamų dažų ir paviršiaus rūšį).
Trys priemonės tikslui pasiekti:
- „Śnieżka“ gruntas – lateksinė pagrindo emulsija veiksmingai suvienodins paviršiaus įgeriamumą ir faktūrą. Su ja dažai geriau padengs paviršių ir pasieksime geresnę jos išeigą bei puikų dekoratyvinį rezultatą.
- „Śnieżka“ nuo dėmių – šių dažų prireiks visur, kur sunkiai pašalinamos dėmės ir nešvarumai. Naudodami šią priemonę, veiksmingai uždažysime dėmės po užpylimų, alyvos ar nikotino.
- „Magnat“ įrankiai – atitinkamos medžiagos, iš kurių jie pagaminti palengvins dažymo procesą ir suteiks estetiško išvaizdos. Išsvajotas galutinis rezultatas priklausys ir nuo panaudotų įrankių kokybės!